Luštěniny bývají podceňovanou složkou naší stravy. Většinou se těší oblibě u veganů anebo vegetariánů, anebo maximálně jako čočka nakyselo na Nový rok. I když přiznávám, že tento recept jsem připravovala právě na první lednový den, snažím se luštěniny do jídel přidávat pravidelně. Občas jen uvařím trochu čočky nebo cizrny a pak ji přimíchám k těstovinám, které třeba připravuji se zeleninou. Alespoň tak zvýším množství bílkovin v jídle.
Nejčastěji používám červenou čočku, kterou dávám snad do každé polévky, protože ji perfektně zahustí, je uvařená za chvíli a vůbec nenadjímá. Pro tento recept ale sáhněte po pevnějších druzích čočky.
Co potřebuju?
- 1 hrnek černé (ideálně Beluga) anebo zelené čočky (doporučuji odrůdu Puy)
- 4 mrkve
- 2 menší petržele
- půlka celerové bulvy
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 lžíce sušeného tymiánu
- Hrst sušených rajčat naložených v oleji
- 2 lžíce balzamikového octa
- 3 lžíce olivového oleje
K podávání
- Vejce, jak ho máte nejradši
- Větší hrst čerstvého špenátu
- Opečená dýňová semínka
- Měkký kozí sýr
Jak vařím?
1.
Čocku si alespoň dvě hodiny před vařením namočím do vody. Pak vodu vyliju a čočku důkladně propláchnu a nechám okapat.
2.
Do většího kastrolu naliju tak 3 lžíce oleje (můžu použít olej ze sušených rajčat) a rozehřeju.
3.
Mrkev, celer i petržel oloupu a pokrájím na podobně velké kostičky a vhodím do kastrolu. Opékám tak 5 minut a mezitím si nakrájím cibuli na kousky a česnek na plátky.
4.
Cibuli a česnek přihodím k zelenině a opékám ještě tak 3–4 minuty. Pak vhodím čočku a zasypu tymiánem, párkrát promíchám a zaliju 2 hrnečky vody (ten, ve kterém jsem odměřovala čočku). Přiklopím poklicí a vařím, než bude čočka měkká. Sem tam promíchám. Mně to trvalo asi 18 minut.
5.
Až je čočka hotová, přihodím pokrájená sušená rajčata, osolím a ochutím ještě octem. Případně vmíchám čerstvý špenát. Podávám s vajíčkem, pár kousky kozího sýra a zasypu dýňovými semínky.
Mňamka.Doporučuji vyzkoušet recept.moc jsme si pochutnali.
Přidávám ke svý oblíbený receptům. Zdravím Retamal 🙂